ShookRun.com

With Knowledge comes Opportunity
With Opportunity comes Success

Technical Analysis Portal Financial Analysis Value Investing Behavioral Finance Portal
>Home Page >Technical Analysis >Relative Strength Indicator (RSI):

באחד מביקוריי בפורום כלכלי בישראל, נתקלתי בקביעה שקבע גולש מסויים ביחס למתנד ה-RS. הנה היא:
"הסתכלתי כרגע בגרף של כל בנק ובנק! ה-RSI ממש נמוך מה שאומר שמזמין תיקון בבנקים שנשחטו לאחרונה. התיקון בבנקים יבוא ואיתו במעוף! אני לוקח עכשיו קולים. בהצלחה".

מנתח טכני ידוע באחד העיתונים הכלכליים, סיפר על אותו מתנד כדלקמן:
"ה-RSI הוא מתנד הנע בגבולות שבין 100-0. המתנד משמש לאמידת מצבים של "רכישות יתר" (בהם מניה עלתה מהר מדי וחד מדי) ו"מכירות יתר" (בהם מניה ירדה מהר מדי וחד מדי). כאשר חוצה ה-RSI את רמת ה-70 נחשב הדבר למצב של רכישות יתר. חציית רמת ה-30 נחשבת למצב של מכירות יתר".

בקורס טכני ידוע, המופיע ברשת האינטרנט, קבע מנסח הקורס כדלקמן:
"אם השוק מצוי במגמת ירידה, ואתה מחכה להזדמנות נאותה לפתוח פוזיציית שורט, עצם התכנסותו של מד המומנטום לרמות של קניות יתר, מספקת לך הזדמנות פז לעשות זאת תוך רמת סיכון נמוכה".

קביעות אלו מהוות "הזדמנות פז" כדי להדגים כיצד "מופצצים" השחקנים בשוק ההון באינפורמציה שגוייה ולימוד טכני שגוי ביחס למתנד ה-RS. כדי ללמוד בעצמכם על הטעות, חזרו וקראו את מה שהיה לממציא המתנד, וויליס וויילדר, לומר עליו בספרו "קונספציות חדשות במערכות מסחר טכני".

בשום מקום בספר, לא תמצאו את "הקביעות" שהוצגו לעיל ביחס למתנד. הבעיה היא שאנשים קוראים חומרי לימוד ועיתונים ומאמינים לכתוב בצורה עיוורת. שגיאות בשלב הלימוד גורמות לשימוש שגוי במתנד ושימוש שגוי מביא הפסדים.

מתנד ה-RS איננו מתנד שמציין מצב של קניות-יתר (Overbought) או מכירות-יתר (Oversold).

אם לא למדתם על מתנד ה-RS מהטקסט המקורי, קרוב לודאי שלימדו אתכם עליו באופן שגוי כבר מההתחלה - המתנד הוצג בפניכם כמתנד שמצביע על מכירות-יתר או קניות-יתר. שיכחו זאת. הדבר שגוי ומוטעה.

להלן ציטוט מפרק 6 בספרו של וויילדר (המילים מודגשות במקור):

Welles Wilder "(5) סטייה (Divergence): אף כי סטייה איננה מתרחשת בכל נקודת היפוך, היא מתרחשת ברוב נקודות ההיפוך המהותיות. כאשר מתחילה להסתמן סטייה לאחר מהלך מגמתי טוב, זהו סימן חזק מאוד שנקודת ההיפוך קרובה. סטייה היא הציין היחיד החזק ביותר של מתנד ה-RS. ראו כיצד השיא שהושג ב-9 לנובמבר [וויילדר מתייחס כאן לחוזה העתידי על הכסף לחודש יוני 1978] צויין ע"י רמת RSI מעל 70 עם סטייה. הדבר אושר ע"י סווינג כושל (Failure Swing), פריצה מחוץ לתבנית הדגל ושבירה של קו התמיכה."

מהו סווינג כושל? וויילדר הסביר כדלקמן: "סווינגים כושלים מעל 70 ומתחת 30 הם אינדיקטורים חזקים להיפוך בשוק (ראו ציור 6.3 ו-6.4)."

שימו לב במיוחד למילים "צויין ע"י" ו-"הדבר אושר". בשום מקום בפרק על מתנד ה-RS, לא נכתב ע"י וויילדר שהמתנד מציין רמות קניות-יתר או מכירות-יתר. בשום מקום בספר, לא נכתב ש-RSI מתחת ל-30 מסמן מכירות-יתר (ולכן כדאי לקנות) או ש-RSI מעל 70 מסמן קניות-יתר (ולכן כדאי למכור). וויילדר קובע תנאים הכרחיים לאיתות קניה או מכירה: (1) ציון ראשוני ע"י נקודות קיצון, (2) קיום סטייה עם שיא נמוך מרמות הקיצון, (3) סווינג כושל, (4) אישור כניסה לפוזיצייה ניתן בפריצה של דגל הסטייה ורמת השיא של הסווינג הכושל.

להלן דוגמא מאינדקס הדולר האמריקאי. הדגשות המחיר מציינות את התקופה בה שהה ה-RSI מתחת לרמת 30. ראו כיצד שלוש פעמים שהה ה-RSI מתחת לרמת 30 מבלי לקבל את "אישור" הקניה הנדרש. פעולה שגוייה היתה גורמת לכניסה לפוזיציות לונג בזמנים אלו. אבל האינדקס המשיך לרדת ולרדת. רק לקראת תחילת 2004 התפתחה סטייה ואישור קנייה התקבל באמצע חודש פברואר, 2004.

קריאות של מצבי קיצון במתנד ה-RS הן בסה"כ עדות אמפירית ללחץ של מכירות/קניות. קפיצה למים במצב כזה (ניסיון דיג) היא מעשה מסוכן מאוד, מכיוון שהמהלכים הגדולים ביותר במגמת ירידות/עליות עשויים להתרחש כאשר המצב הקיצון כבר מבוסס. הגישה הסבירה יותר היא להמתין ליציאה ממצב הקיצון, עובדה שתעיד על היחלשות לחצי המכירות/קניות.

לסיכום זכרו, יש לעקוב אחר כל מתנד בהתאם לכללים המקוריים שפיתח ממציאו ולא להישמע לשגיאות מפי "פרשנים", או "מורים". נסו תמיד ללמוד בעצמכם. זכרו כי ניתוח טכני, לרבות ניתוח מתנדים איננו מבטיח רווחים ודאיים. מדובר בהסתברויות בלבד. לכן, פעלו ראשית בהתאם לכללים המקוריים ותמיד תמיד עשו שימוש בטכניקות ניהול סיכון בסיסיות - השימוש ברמת מכר הגנתיות (סטופים) היא החשובה בינהן.
© הרשימה מבוססת על מאמר, פרי עיטו של Cho Sing Kum, שהתפרסם בשנת 2002 באתר www.technical-analysis.com

The Role of Relative Strength in Technical Risk Management, Yamada, 2004
RS can be used to measure performance of any stock or sector versus a specific equity market benchmark, particularly against the S&P 500. A flat RS line indicates performance in line with the benchmark - that the equity, sector, etc. is going up or going down the same amount as its benchmark. A rising RS line indicates that one's stock or sector is outperforming the market - that is, going up more than, or going down less than, the benchmark. A falling RS line shows that one's stock or sector is underperforming - that is, going up less, or going down more, than the benchmark. The reason for price action is rarely apparent until perhaps four to six months after the price action has occurred. The evidence of RS deterioration can evolve months prior to actual price deterioration, giving fair warning to lighten positions.
The Relative Strength Momentum Pros and Cons
"It is commonly believed that following the best performing securities based upon relative strength rankings will considerably enhance performance. While this is true during bull markets, this strategy can cause significantly higher losses during a bear market. The reason is that during bull markets market leaders tend to maintain their leadership because the primary trend is up; however, during bear markets, the relative strength rotation accelerates as people chase performance from one group to another in a declining market. Just as securities reach the top of the strength list, they start down again".