ShookRun.com

With Knowledge comes Opportunity
With Opportunity comes Success

Technical Analysis Portal Financial Analysis Value Investing Behavioral Finance Portal
>Home Page >Value Investing >Warren Buffett:

התחקות אחר מעשיו של וורן באפט מאפשרת גם למשקיע הקטן להכות את השוק, 2007
המחקר האמפירי הנ"ל, מציע אסטרטגיה פשוטה וקלה לביצוע - לעקוב אחר פעולותיו של באפט בשוק ההון ולחקות אותן במדוייק , גם אם מדובר בחודשים לאחר הקניה שלו בפועל.

באפט על ציפיות ושוק המניות בעשור הקרוב, 1999
מספר חודשים לפני התנפצות הבועה הגדולה, כאשר ציפיות המשקיעים עודן בשמיים, מספר באפט לקרול לומיס (ממגזין Fortune) על דיעותיו ומחשבותיו על המשקיעים והשוק. קרול לומיס היא הכתבת היחידה לה יש קשר ישיר לבאפט (היא עוזרת לו לערוך את מכתביו השנתיים לבעלי המניות של ברקשייר). הקשרים החברתיים בין לומיס לבאפט קיימים כבר עשרות שנים (היא משחקת איתו ברידג' באינטרנט מדי שבוע). לומיס מכהנת כדירקטורית בקרן התרומות של אישתו המנוחה של באפט ומחזיקה גם במניות ברקשייר מאז שנות השישים (ממחיר של 200$). היא מעולם לא מכרה אפילו מניה אחת.

באפט על עתיד שוק המניות לאחר התנפצות בועת ההיי-טק, 2001
כשנתיים לאחר הראיון הראשון לקרול לומיס ומייד לאחר התנפצות הבועה הגדולה, כאשר תחזיות הרווחים עודן עגומות ומלחמה חדשה בפתח, מספר באפט למגזין Fortune על הגורמים המשפיעים ביותר על שוק ההון, על הנחות פנסיוניות כמרכיב שרירותי בדו"חות הכספיים ועל ציפיותיו מהשוק.

משקיעי-העל מהכפר גראהם-דודסוויל, באפט, 1984
זהו אולי הנאום הטוב ביותר של וורן באפט על השקעות, כפי שהועבר באוניברסיטת קולומביה במסגרת חגיגות היובל לספרם של בנג'מין גראהם ודייויד דוד. באפט מדגים בצורה נהדרת כיצד תלמידיו של גראהם יישמו את שיטת הערך כדי להשיג תוצאות תשואתיות מדהימות.
באפט על שוק ההון, פורבס, 1974
אחד הראיונות המפורסמים ביותר של באפט. "איך אתה מרגיש עם מצבו של השוק כיום" שאל מגזין פורבס את וורן באפט בשנת 1974. "כמו סקס-מניאק בבית זונות" הוא ענה, "זה הזמן להתחיל להשקיע".
המניה שאני הכי אוהב, באפט, 1951
בהיותו בן 21 בלבד, לאחר ביקור עצמאי במשרדי חברת הביטוח Geico בה כיהן כיו"ר מורו - בנג'מין גראהם, כתב באפט מאמר ניתוח קצר על המניה אותה הוא הכי אוהב. המאמר, שהתפרסם בעיתון פיננסי מוביל באותה העת, מלמד שיעור בניתוח חברות ביטוח וחושף בצורה נפלאה את הלוגיקה של באפט הצעיר ויכולתו המדהימה לפשט סוגיות מורכבות. ארבעה עשורים לאחר כתיבת המאמר, בשנת 1995, סגר באפט מעגל ורכש את כל החברה אותה כל כך העריך.
מכתביו המוקדמים של באפט לשותפיו, 1959-1969
שותפות ניהול הכספים שהקים וורן באפט בשנת 1955, בהיותו בן 25 בלבד, השיגה עד לסגירתה בשנת 1969 ממוצע תשואתי מדהים. המכתבים הקבועים שכתב לשותפיו, בהם דיווח להם על מעשיו, חושפים טפח משנותיו הראשונות של וורן באפט בעולם ההשקעות המקצועי ומלמדים על האיזון הנפשי החריג שהיה טמון באדם כה צעיר.
כיצד מנתחים חברות ביטוח?
מהי למעשה מהותה הכלכלית של חברת ביטוח? מהו המודל העסקי לפיו פועלות חברות ביטוח? מהם הנתונים החשובים להצלחתן? כיצד מנתחים בכלל חברות ביטוח ומהם היחסים הפיננסים המיוחדים לתחום זה? לאורך מכתביו השנתיים לבעלי מניותיו, מסביר וורן באפט אט אט את הסוגיות החשובות בניתוח חברות ביטוח.
ברקשייר האת'ווי - ניתוח והערכה, 1999
מהו למעשה קונגלומראט ההשקעות של וורן באפט, כיצד להעריכו ומהו שוויו? אולי אחת האנליזות הטובות ביותר על חברת ברקשייר האת'ווי, נכתבה בשנת 1999 על-ידי אליס שרודר (שעבדה בשעתו בפיין-וובר). אליס, שמתמחה בחברות ביטוח, היא האנליסטית היחידה שוורן באפט הסכים לפגוש אי-פעם, עובדה שמלמדת רבות על יכולותיה האנליטיות. סגנון כתיבתה ברור וצנוע והיא נחשבת לאחד החושבים המוערכים והמקוריים ביותר בתחומה בוול-סטריט. חברת ברקשייר האת'ווי מתוארת ומנותחת כאן בצורה מפורטת, על כל מרכיביה. האנליזה עודנה רלבנטית ומומלצת ביותר לקריאה מעמיקה גם כיום.

וורן באפט עונה על שאלות (Warren Buffet MBA Talk at the UF)
הרצאה בת כשעה וחצי בפני תלמידי MBA מאוניברסיטת פלורידה בשנת 1998.

וורן באפט מדבר על עסקים (Warren Buffet Talks Business at the University of North Carolina)
הרצאה בת שעה שהתקיימה בשלהי 1994 בפני סטודנטים מאוניברסיטת צפון קרולינה

וורן באפט מתארח אצל צ'ארלי רוז, 2007
באפט מספר על תוצאות שנת 2006, עיתונים ומוציאים-לאור, בחירת יורש, משמעות המילה 'סיכון', הדולר האמריקאי, טרור, השקעות מחוץ לארה"ב, סוגיית פטרו-צ'יינה וסודן, פילנטרופיה, קרנות-גידור, ועל הציור האומנותי ששמו ברקשייר האת'ווי.

צ'ארלי רוז משוחח עם תום מרפי, מנהלה האגדי של Capital Cities/ABC, בראיון משנת 1995
הסיפור של תום מרפי, Capital Cities/ABC, ובאפט, הוא סיפור מדהים. תום מרפי, מנהל מוכשר מאוד, אמין מאוד, ועניו, התחיל את דרכו בשנות החמישים של המאה הקודמת, בניהול חברת מדיה קטנה שצמחה לאורך השנים לחברת ענק. בשנת 1957, לאחר כניסתו של מרפי לחברה, מניה אחת היתה שווה $5.75. בשנת 1996, היא נמכרה לתאגיד דיסני תמורת $12,000 למניה. מרפי התוודע לבאפט כבר בשנות ה-60 (ביל רואן המנוח, מנהלה האגדי של קרן סקוייה וחברו הקרוב של באפט, הכיר ביניהם) ומייד נוצר הקליק. באפט לא רצה בשעתו לרכוש את מניית קפיטל-סיטיז כי היא נסחרה "במכפיל גבוה מדי" לטעמו, אבל הציע למרפי את עזרתו בייעוץ ואת זמנו. מרפי התייעץ מאז עם באפט כמעט על כל דבר. בשנת 1985, מרפי הדהים את קהילת המדיה כאשר רכש, בעזרת מימון מצד באפט, את חברת המדיה הענקית ABC (זוכרים את ספינת-האהבה? שלושה בדירה אחת? טד קופל? ערוץ הספורט ESPN?), שהיתה גדולה פי 10 מקפיטל-סיטיז. באפט השקיע בקפיטל-סיטיז כ-500 מיליון דולר תמורת 3 מיליון מניות - 18% מהחברה - ובמהלך של אמון חריג, הפקיד בידיו של מרפי זכות הצבעה מוחלטת על כל מניותיו. הסיפור מתואר במכתב של באפט לשנת 1985 (כדאי מאוד לקרוא). בראיון הרצ"ב אפשר לקבל הצצה לאחד המנהלים המוכשרים ואמינים ביותר באמריקה הקפיטליסטית - אדם עימו באפט פשוט אהב להתרועע ועליו סמך בעיניים עצומות. ההשקעה בקפיטל-סיטיז הניבה לחברת ברקשייר רווחי-הון ענקיים.

מי שרוצה להתרשם ממרפי בצורה עמוקה ורחבה יותר, בשנת 1998 ערוץ טלויזיה בארה"ב הקדיש לו 3 שעות תמימות, כחלק מסדרה שלמה על "אגדות טלוויזיוניות" (יוטיוב):
הנה השעה הראשונה של אותו ראיון
הנה השעה השניה
והנה השעה האחרונה

קווין קלייטון משוחח עם רוברט מיילס על Clayton Homes, בראיון משנת 2006
וורן באפט קנה את חברת קלייטון הומס בשנת 2002 כמו שהוא קונה את מרבית החברות שהוא אוהב - מהר ובלי היסוסים. הוא הכיר אותה מא' ועד ת' (כמו שהוא מכיר את מרבית החברות הנסחרות בארה"ב). את הרעיון לרכישתה הציגו לו קבוצת סטודנטים שביקרו אותו בשעתו (הסיפור המיוחד מסופר במכתב בעלי המניות לשנת 2003, שם עמוד 5 ואילך). החברה נבנתה מאפס והשיגה תוך 50 שנה נתח שוק שולט בענף הבתים המוכנים בארה"ב. קווין קלייטון, בנו של מייסד החברה, מספר בראיון אישי שנערך בשנת 2006 באוניברסיטת נברסקה באומהה, על חברת Clayton Homes, על הענף בו היא פועלת וסביבתה התחרותית, על האיכות התאגידית של קלייטון, על המאפיינים שקרצו כל כך לבאפט ועוד. מי שמעוניין לשמוע איך מדבר מנכ"ל של וורן באפט ולהבין איזה איכויות אנושיות באפט מחפש - מוזמן לצפות.