ShookRun.com

With Knowledge comes Opportunity
With Opportunity comes Success

Technical Analysis Portal Financial Analysis Value Investing Behavioral Finance Portal
כללי מסחר (מותאמים למדד הדאו ג'ונס)
כלל משמעת הסטופ-לוס

שום כלל מסחר לא יהיה אפקטיבי אם לא יאכף באדיקות וכלל הבסיס החשוב ביותר הוא נקודת הסטופ-לוס שלכם. אתם חייבים לשמור באדיקות קיצונית על נקודות אלו ולהפעילן במדוייק ובזמן. הרעה החולה של מרבית הסוחרים היא קביעת נקודת סטופ-לוס, אך כאשר היא מגיעה, הסוחרים משכנעים את עצמם שהמגמה תתהפך וצריך רק לתת לנייר קצת יותר זמן כדי להוכיח את עצמו, רק לשנות במקצת את נקודת הסטופ שנקבעה. זוהי טעות שעולה ביוקר רב. זוהי הטעות של רוב הסוחרים. קבעו את נקודת הסטופ והפעילו אותה. תמיד! בלי שום הנחה (תמיד תוכלו לרכוש שוב את הנייר אם וכאשר יחזור לעלות). פעולת הסטופ איננה קלה. אם עברתם על החומר האקדמי המצוי באתר זה, אתם מבינים שקיימות "התנגשויות" קוגניטיביות חזקות במוחכם, ואלו פועלות נגד האינטרס הכספי שלכם, נגד העיקרון לחתוך הפסדים ולתת לרווחים לרוץ. דרושה משמעת עצמית חזקה במיוחד כדי לשמור על נקודות הסטופ שקבעתם לעצמכם מראש. קיבעו תמיד נקודות סטופ-לוס לפני כל כניסה לפוזיציה. אני ממליץ לכם להעלות על הכתב תוכנית פעולה, לפני כל רכישת פוזיציה. כתבו בתוכנית את סוג הנייר, הכמות הנרכשת, מחיר הרכישה, רמת הסטופ-לוס ומדוע החלטתם לרכוש את הפוזיציה. עדכנו את הרישום לאחר היציאה מהפוזיציה. האם הפוזיציה התנהגה כמצופה ואם לא, מה הסיבה והאם נשמעתם להוראות הסטופ-לוס שקבעתם. העלאת תוכנית על הכתב ידועה כנוהג שעוזר מאוד להשאיר את הרגשות מחוץ למסחר. אל תפעלו על-פי הרגשות. אל תכנסו למניה עפ"י רגשות ואל תצאו ממנה על סמך רגשות. פעלו רק עפ"י התוכנית. תנו לנייר לנוע איך "שהוא רוצה", אך כאשר מגיעה נקודת הסטופ-לוס - צאו מהפוזיציה. זכרו - יום מסחר טוב הוא יום מסחר בו עקבתם במדוייק אחר תוכנית הפעולה שקבעתם, ללא קשר אם נבע ממנה רווח או הפסד.

כלל 30 הדקות
המתינו 30 דקות מפתיחת המסחר, לפני כניסה לפוזיציות חדשות ואל תיכנסו לפוזיציות חדשות ב-30 דקות המסחר האחרונות. לשווקים יש נטייה לפתוח חזק מעל רמת מפתח, רק כדי להיכשל ולרדת בחדות מייד לאחר מכן (מלכודת שוורים/דובים) וכן נטייה להטעות במהלכים סוף יומיים. לצורך הניתוחים שמועלים כאן, כנסו למסחר רק לאחר 30 דקות מפתיחת המסחר. אם רמת הכניסה המצויינת מופעלת לפני עבור פרק זמן זה, חכו לשעה 10:00 בבוקר שעון ניו-יורק וכנסו לפוזיציה בפריצת השיא היומי שהושג בחצי השעה הראשונה - בשורט חכו לשבירת השפל שהושג. לדוגמא, אם רמת הכניסה ללונג שמצויינת בניתוח הינה 8500 אבל ב-30 הדקות הראשונות היא נפרצה והושג בפרק זמן זה שיא גבוה ממנה, כנסו ללונג מעל שיא גבוה זה אחרי שעה 10:00. אגב, שיטת מסחר יומית, המבוססת בקירוב על כלל זה, מפורטת בדף כללי מסחר.
כלל 10 הנקודות
על מנת להימנע מחיתוכים חוזרים ונשנים של קו המגמה או רמת הכניסה, חכו 10 נקודות מעל השיא האחרון לפני כניסה חוזרת. לדוגמא, אם רמת הכניסה ללונג היא 8000 והמדד פרץ ועלה 30 נקודות מעליה אך חזר וירד מתחתיה, ועל בסיס כלל השיוויון או רמת סטופ יצאתם מפוזיציית לונג בשבירת רמה זו, אז במקרה שהמדד פורץ שוב את רמת הכניסה או עולה בחזרה מעל רמת הסטופ שצויינה, המתינו עוד 10 נקודות, מעל השיא האחרון לפני כניסה חוזרת ללונג, היינו כנסו ב-8040. בשורט, המתינו 10 נקודות מתחת לשפל האחרון. לאחר שני ניסיונות באותו הכיוון הפסיקו לסחור. מדובר בשוק תנודתי מדי.
כלל השיוויון
לאחר 25 נקודות רווח, העלו את רמות פקודת המכר ההגנתית למחיר הכניסה לפוזיציה. כלל זה נועד למנוע הפסדים רבים מדי בשוק תנודתי.
המטרה - תוחלת חיובית לטווח ארוך

בין אם מדובר על טווח של שניה, שעה, או שנה, כל התנודות בשוק ההון מחולקות לשלוש: תנועה עולה, תנועה יורדת ותנועה צידית. מעובדה בסיסית זו נובעת שיטת המסחר הרצויה. כניסה ללונג בתנועה עולה וכניסה לשורט בתנועה יורדת. אלא שבכל שיטת מסחר שהיא לא ניתן להימנע מהפסדים, לא ניתן להימנע מתקופות של תנועה צידית. המטרה הינה לצמצם הפסדים עד כמה שניתן, אבל צריך להבין שתקופות דשדוש הן בלתי נמנעות. לא ניתן לעקוף אותן לחלוטין. הפנמה של האמור לעיל מובילה להבנה חשובה - בסופו של דבר תמיד מופיעה תנועה מגמתית רציפה. תמיד! המטרה היא "לרכב" על התנועות הגדולות שהשוק עושה. לעיתים תפסידו 2-3 הפסדים קטנים, של 10-25 נקודות, ומייד לאחר מכן יבוא רווח גדול, בדרך כלל 100-200 נקודות. השיטה הזו הוכיחה את עצמה במשך שנים. זכרו - קיימות 4 אפשרויות בלבד לכל פוזיציה ופוזיציה: הפסדים קטנים או רווחים קטנים, הפסדים גדולים או רווחים גדולים. רווחים קטנים והפסדים קטנים מקזזים אחד את השני לאורך הזמן. מה שנותר אם כן הוא להימנע מהפסדים גדולים ולהתענג מדי פעם על רווחים גדולים מזדמנים. זה כל הסיפור.

במה לסחור

הסקירה היומית על הדאו איננה מחייבת בהכרח מסחר ישיר על הדאו. הסקירה מועלת כדי להביא דוגמא לניתוח טכני בסיסי ובכדי לספק אינדיקציה על כוחות השוק השולטים בפרקי הזמן הנסקרים. כאשר כוחות השוק (כפי שהם נחזים במדד הכללי) חיוביים, ניתן לפתוח סוגי חשיפה שונים לפוזיציות לונג ביתר קלות וכאשר כוחות השוק שליליים החשיפה אף היא אמורה להיות שלילית (שורט). כאשר אני מזהה את הכוחות הדומיננטיים באינדקסים הראשיים (סנטימנט חיובי/שלילי), אני פותח חשיפות בסקטורים ובניירות אחריהם אני עוקב עפ"י פרמטרים שונים ובהתאם לאסטרטגיות זיהוי בהן אני עושה שימוש קבוע. אחוז גדול מההון מושקע בפוזיציות לטווח בינוני בתעודות-סל (ETF) סקטוריאליות, בסקטורים בהם אני מזהה חוזק/חולשה. חשיפה לניירות שונים מבוצעת אף היא, אך לכך מוקדש אחוז הון קטן יותר מפאת הסיכון ורק במקרים בהם אני מזהה יחס סיכוי-סיכון גבוה.

ואולם, ישנם מספר מכשירים שמאפשרים מסחר ישיר על בסיס מדד הדאו-ג'ונס. הפופולארי ביותר הוא מכשיר המכונה "דיאמונד". מכשיר זה, מסוג ETF, הוא תעודת סל מניות בדאו השווה כ-100 נקודות על כל 10,000 נקודות בדאו. לכן, אם הדאו נמצא ב-9000, הדיאמונד יהיה ב-90. מכשיר נוסף, בעל מינוף גבוה יותר (וסיכון גדול יותר) הוא אופציות על מדד הדאו.
DIA - סימבול הדיאמונד;
DJX - סימבול האופציות;
קיימים מכשירי צמודי מדדים נוספים, הן על הנסדאק ("קיובס"), הן על ה-S&P ("ספיידרס") ועל מדדים וסקטורים רבים אחרים.
עוד על מכשירי ETF באתרה של חברת Ameritrade, באתר Fool.com ובמרכז ה-ETF של Yahoo.