ShookRun.com

With Knowledge comes Opportunity
With Opportunity comes Success

Technical Analysis Portal Financial Analysis Value Investing Behavioral Finance Portal
>Home Page >Select Analysis > Projections on Energy
אנרגיה -השקעה משתלמת?

עבור מספר גיאולוגים, העולם הולך ומתקרב לעבר משבר אנרגיה ענק ממדים.

המשבר יופיע, כך הם טוענים, לא כאשר יתרוקנו בארות הנפט, אלא כשתפוקת הנפט העולמית תגיע לשיא ותתחיל לרדת. אז, יזנקו מחירי הנפט בחדות ובמהירות. כאשר יחידים, תאגידים וממשלות יבינו שהתפוקה הגיעה לשיא ומתחילה לרדת, הביקוש המתגבר יגרום לעליית מחיר אקספוננציאלית במוצרי ושוקי האנרגיה ויוביל להתנגשויות מדיניות חריפות.

מתי התפוקה תגיע לשיא? אין על כך הסכמה מלאה. הסוכנות האמריקאית למידע על אנרגיה (EIA) השייכת למשרד האנרגיה, פרסמה מספר תחזיות. הפסימית מבינהן חוזה שיא תפוקתי בשנת 2021 והאופטימית בשנת 2112. אחרים, כמו הגיאולוג קולין קמפבל, יו"ר האגודה לחקר תפוקות נפט וגז, משבדיה, טוענים שהשיא ממש קרוב - שנת 2005. קנת דיפייס, גיאופיזיקאי מאוניברסיטת פרינסטון, סבור אף הוא שהשיא יגיע בשנת 2005. הכלכלן מוריס אדלמן מ-MIT סבור מאידך שבנוגע ל-25 עד 50 השנים הבאות, לא תהיה הגבלה משמעותית על אספקת הנפט.

ההבדלים המשמעותיים בתחזיות נובעים, ככל הנראה, מהלחץ האדיר המופעל על גופי מחקר ממשלתיים (דוגמת ה-EIA), שלא לגרום לפניקה בשווקים. תחזיות פסימיות רשמיות, מובילות בהכרח לזאת. אבל ההבדלים יכולים גם להיגרם מחוסר מידע אמין הנוגע לגודל מאגרי הנפט. כל ההערכות נשענות על נתונים המתקבלים מהמדינות המייצרות. אבל ידוע לכל שמדינות אלו מגזימות בנתונים על כמויות הנפט המצויות במאגרים שלהם. בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, 6 מדינות אופ"'ק דיווחו לדוגמא לפתע על גידול חד בכמות הנפט האצור במאגריהן (בעיקר עקב הרצון להגדיל את כמויות היצוא המותרות עפ"י המכסה באופ"ק). קבוצת הענק רויאל/דאץ'-של, הודתה לאחרונה שמאגריה קטנים ב-20% מהמוצהר.

הפסימיים נשענים גם על העובדה שקצב גילוי שדות נפט חדשים נמצא בירידה מתמדת מאז שנת 1960. האופטימיים מאידך, סבורים שיימצאו שיטות חדשות לגילוי ושאיבה. ההבחנה בין האופטימיים לפסימיים, היא הבחנה גורלית. זאת מכיוון שאם הפסימיים צודקים, לא יהיה מספיק זמן למעבר מסודר ומקיף למשאבי אנרגיה חלופיים. יתרה מזאת, אף ממשל אמריקאי בשני העשורים האחרונים, לא השקיע מאמצי תכנון משמעותיים בכיוון כלכלת אנרגיה חדשה.

ירידה בתפוקת נפט תוביל למיתון עולמי והגברת המתח בין המדינות המייבאות - צרכניות הנפט. סין, בה צריכת הנפט נמצאת בעליה חדה, מתחרה בחוזקה עם יפן על נפט סיבירי. ארה"ב, רוסיה ואיראן נלחמות (דיפלומטית ובחשאיות לעת עתה) על השליטה במאגרי הנפט של קזאחסטן ואזארביג'אן וערעור היציבות בסעודיה עלול לגרור את צבא ארה"ב עמוק יותר במפרץ הפרסי.

האם הפסימיים צודקים, או שמא האופטימים?

1. העובדות הן שמחירי הנפט פרצו בשנת 2004, לרמה בה לא ביקרו מזה למעלה מ-20 שנה (ראו גרף בסוף רשימה זו).

2. העובדות הן שהסקטור החזק ביותר בבחינה של שלוש השנים האחרונות, השנה האחרונה והרבעון האחרון, הוא סקטור האנרגיה.

3. העובדות הן שארה"ב מחזקת נוכחות במפרץ הפרסי - כוח צבאי ובסיסי קבע בסעודיה, קטאר ועוד מדינות מפרץ, העמידה נוכחות צבאית משמעותית באפגניסטאן ובעיראק, מחזיקה בסיסים בטורקיה ומתגברת כוחות צבא ומודיעין באסיה המרכזית.

4. העובדות הן שבתחילת חודש אוגוסט, 2004, הצהיר נשיא אופ"ק שאין לארגונו כל יכולת להתמודד עם העלייה במחירי הנפט: "There is no more supply" הוא אמר.

5. העובדות הן שבנקי-ההשקעות הגדולים בוול-סטריט החלו, משנת 2001 ואילך, לרכוש עוד ועוד חברות אנרגיה. מריל לינץ' (MER) קנתה רק לאחרונה מיזם משותף של אנטנרג'י-כוך (ETR). מריל רק רוצה שלא לפגר אחר גולדמן-זאקס (GS) ומורגן-סטנלי (MWD) - כיום, שני הבנקים בעלי האופרציות הגדולות ביותר בשוק האנרגיה. קרדיט-סוויס (CSR) אף היא משחקת במיזמי אנרגיה משותפים עם טי-אקס-יו (TXU).

6. רמות המחיר הנוכחיות הינן גבוהות, אולם העובדה כי גם מחירי החוזים העתידיים פרצו לרמות גבוהות, חשובה אף יותר. החוזים בני 5-שנים נמצאים מעל ל-35$ לחבית. במהלך 15 השנים האחרונות, חוזים אלה נסחרו בטווח צר, מסביב 20$ לחבית. אך הפריצה האחרונה מעל טווח זה מאותתת שמשהו הפעם שונה - שהספקולנטים צופים כי רמות המחירים הגבוהות של הנפט ישארו עימנו למשך זמן רב (ראו גרף בסוף רשימה זו).

כל אחד ואחד יכול לפרש כרצונו את העובדות שהובאו ואף להוסיף עובדות כאלו ואחרות. אבל, מבחינה טכנית, עצם העובדה שמחירי האנרגיה פרצו לרמות שיא, מסמנת כי ההסתברות להמשך עליות, היא הגבוהה יותר וכי הנחה זו תהיה תקפה כל עוד לא ישברו שפלי המחיר הקודמים. נטל ההוכחה לשלילה אם כך, עבר לכתפי האופטימיים.

להלן גרף המתאר את תחזית תפוקת האנרגיה העולמית (לחצו עליו להגדלה צבעונית), לאחריו גרף מחיר עם סקירה טכנית אישית שלי. אתם מוזמנים להיכנס לאתרה של האגודה לחקר תפוקות נפט וגז ולהתעדכן תדיר בנושא. מדובר באתר אקדמאי נטול אינטרסים ממשלתיים.

להלן גרף חודשי של מחירי הנפט הגולמי, עם תיאור הפריצה החריגה (ולידו גרף החוזים העתידיים):

ניתן להשיג חשיפה לסקטור האנרגיה דרך מספר רב של מכשירים פיננסיים, החל מחוזים עתידיים על שוק הנפט והגז, דרך תעודות-סל נסחרות (XLE, IGE ועוד) וכלה בחברות קידוח וספקיות שירותים לתחום.

עקבו אחר סקטור האנרגיה.
עקבו אחר מעשי בנקי-ההשקעות הגדולים.
עקבו אחר פעולות המוסדיים.
המטרה שלנו, הקטנים, היא לרוץ אחרי הגדולים ולא לפגר אחריהם בהרבה.
עד כאן להפעם.
© המאמר מבוסס (בחלקו) על טור שפורסם בירחון Scientific American, מהדורת ספטמבר 2004.