ShookRun.com

With Knowledge comes Opportunity
With Opportunity comes Success

Technical Analysis Portal Financial Analysis Value Investing Behavioral Finance Portal

להתגבר על ארבעת הפחדים

בשלב זה או אחר, כל הסוחרים חווים פחד. זו המציאות הנגזרת מפעולה במערכת בה טבוע סיכון. השאלה החשובה היא כיצד הסוחר מתמודד עם רגשותיו בשעות המסחר. במאמר זה, נסקור את ארבעת הפחדים המאפיינים את השחקנים בשוק ההון וננסה לבחון את תוצאות הפחדים על פעולותיהם. המטרה היא להכיר ולהבין את הסכנות שעורבות לשחקן הממוצע, כדי שיוכל ליישם שיטות פעולה סדורות - שיטות שיהוו משקל נגד אותם פחדים.

מרבית הסוחרים מאמינים שהם יודעים לצפות מה "ייעשה" השוק בשלב הבא. עקב אמונה זו, הסוחר יתמקד בתוצאה של המהלך הנוכחי - האם הוא צדק או נכשל בחיזוי - במקום לראות את התמונה כולה, במסגרת "המשחק ההסתברותי". האמונה ביכולת חיזוי קסומה, גוררת אחריה רגשות מאניה ודיפרסיה ופעולות אמוציונאליות. חשש-יתר לאחר סדרת הפסדים ותאוות-יתר לאחר סדרת רווחים. ככל שחשיבות המהלך הבודד תגדל בעיני הסוחר, כך תגבר רמת הפחד שהוא יחווה. הסוחר יהסס יותר ויותר, בנסותו למנוע טעות נוספת.

ניתן לחלק את הפחדים העיקריים לארבעה:

1. פחד מפני הפסד

לפחד זה מספר השלכות. הפחד מעורר הססנות ומונע מהסוחר ליישם את תוכנית הפעולה שלו. פעמים רבות מדובר באי-יכולת ליישם את הטריגר לכניסה או ליציאה מפוזיציות. הפחד עוצר את הסוחר מלפעול ומוריד את הבטחון שלו בתוכנית הפעולה. זהו מעגל הרסני של ספקות גוברים והולכים ובטחון מתדרדר בכניסה לפוזיציות עתידיות. המעגל ההרסני מביא לשיתוק - הסוחר מוצא עצמו מביט מהצד על הנייר הרלבנטי, לא מסוגל להפעיל את הטריגר כדרוש. השיתוק נגרם מהרצון של הסוחר המפוחד להימנע מכאב.

אף אחד לא אוהב להפסיד, אבל במציאות, כולם מפסידים, גם המומחים. המפתח כאן הוא שהמומחים מפסידים פחות, שולטים בהפסדים שלהם ומגבילים אותם, דבר שמאפשר להם "להישאר במשחק", הן פיננסית והן פסיכולוגית. וודאו שיש לכם תוכנית, כתובה, מוכנה מראש, לפני כל כניסה לפוזיציה. עיינו בדף כללים ושיטות מסחר להרחבה בנושא זה. שיקלו בתחילה מסחר בפוזיציות קטנות כדי ללמד ולאמן את עצמכם לשלוט בפחדים ולהתמקד בביצוע לפי תוכנית. מדובר באימון לנפש ובשליטה על רגש. תנו לכך זמן ותהיו סבלניים. אל תתייאשו. דרוש זמן כדי להגיע לרמת שליטה טובה ברגשות. לוקח זמן ליישם את המשפט "ואל תפן לייצר".

התמקדו במניעת הפסדים גדולים. קיבעו מראש רמות הגנה לצמצום הסיכון (סטופ-לוס) ועמדו בהן בכל מחיר. לעולם על תתנו לעצמכם להאמין שפוזיצייה מופסדת תתהפך כך שתוכלו לצאת "ברמת הכניסה" - זוהי אחת מהפנטזיות ההרסניות ביותר. מיליארדים של דולרים הלכו לאיבוד ע"י משקיעים בסקטור הטכנולוגיה, שהאמינו כי המניות שלהם יחזרו חזרה לרמות הכניסה שלהם. מחשבה הרסנית זו הובילה רק להפסדים כבדים יותר ויותר. כך, סוחר שנכנס לדוגמא לפוזיצייה קצרת-טווח, ישכנע עצמו, לאחר ספיגת הפסד, שהוא למעשה "משקיע ארוך טווח". לעולם אל תתנו לעצמכם להגיע למצב הזה. לעולם אל תשכחו את התוכנית והפרמטרים הראשונים שלכם. המוח שלכם ינסה, בכל מחיר, לבלבל אתכם, כדי להרגיע את הדיסוננס הקוגנטיבי שהתפתח.

המבחן שלכם הוא ביישום תוכנית הפעולה שקבעתם. שאלו תמיד - עד כמה אני מאמין ביכולתי ליישם את התוכנית. המבחן הוא עד כמה אתם מיישמים, בפועל, את הכניסות והיציאות מהשוק בהתאם לטריגרים של השיטה שלכם. אתם חייבים להיות החלטיים, לא הססניים ולהיצמד לגבולות הסיכון הראשוני שקבעתם לעצמכם. אתם חייבים להיות מוכנים לכל פוזיציה מראש. לסחור עפ"י תוכנית קבועה מראש. אתם חייבים לדעת, מראש, היכן תיכנסו והיכן תצאו מפוזיציה (בין אם מדובר על רמות מסויימות, או על אסטרטגיה מסויימת). התוכנית שומרת עליכם ומאפשרת לכם להתמקד בתהליך קבלת ההחלטות.

2. פחד מפספוס הזדמנות

במהלך התפתחות המגמה, יותר ויותר סוחרים ספקנים מתחילים להאמין בה והפחד מפני פספוס הזדמנות הולך וגובר. הסוחר רואה כיצד נייר מסויים שהוא עוקב אחריו עולה ועולה, בעודו מביט מהצד. הפחד הזה גובר בעיתות של מגמה חזקה, כאשר המומנטום חזק. הסוחר ישמע מחברים ומכרים כיצד הם "עושים כסף" וירצה להיות שותף לאותה אופוריה.

אם תחשבו על כך, מדובר במצב מסוכן למדי. הסוחר אומר למעשה "אני רוצה לקנות, בכל מחיר. אני חייב להשתתף במשחק הזה". התוצאה של הפחד לפספס הזדמנות הוא עיוורון לסיכון. הסוחר במצב זה, לא לוקח כלל בחשבון אפשרות להפסדים ורואה בעיני רוחו רק רווחים.

3. הפחד מאיבוד רווחים

סוחרים רבים שואלים "מתי הזמן לצאת"? שאלה זו מאפיינת את המצב השכיח, בו מרבית הסוחרים נוהגים בדיוק הפוך מהכלל "הגבילו הפסדים ותנו לרווחים לרוץ". רובם ממהרים לנעול רווחים פעוטים ונותנים להפסדים לצאת משליטה. מדוע הם עושים זאת? רוב הסוחרים נותנים לאגו להשתלט עליהם וממהרים לנעול רווחים כדי להבטיח שהם יחושו תחושת נצחון וסיפוק. ברור שתחושות אלו הן רמייה עצמית - כזב וכחש.

כיצד על הסוחר לנעול רווחים? קביעת יעדים? התאמת סטופים? המתנה לשבירת המגמה? כל אלה שיטות טובות וראויות. כל אחת ואחת מהן תלוייה ברמת הסיכון שכל סוחר מוכן ליטול. תוכלו לקרוא על שיטות אלו ואחרות בדף הרלבנטי. אבל, חשוב להבין שסוחר הפועל ללא רמות הגנה (סטופ-לוס) הוא סוחר עם אגו גדול וכיסים קטנים, סוחר שנמנע מנשיאה באחריות ומנתינת דין וחשבון.

4. הפחד מכשלון

סוחרים רבים מדי רוצים להית "צודקים" בהערכותיהם לגבי כל פוזיציה ופוזיציה, במקום לראות במסחר "משחק הסתברותי", בו הם גם יצדקו וגם יטעו. במילים אחרות - חשוב לראות את התמונה כולה, את השורה המסכמת. הרצון להתמקד בנכונות כל הערכה והערכה במקום להתמקד בשורה המסכמת, הוא פונקציה של אגו. אגו הוא אחד הדברים המפריעים ביותר להצלחה במסחר. האגו גורם "לישיבה" על פוזיציות מופסדות, תוך תקוות שווא "ליציאה שוויונית".

אם אתם שואפים להיות "מושלמים" בכל מעשיכם, אתם תיטו לחוש דיסוננס קוגניטיבי בשעת מסחר. המוח שלכם ישכנע אתכם שאתם לא יכולים לצאת מפוזיציה מפסידה, מכיוון שהדבר יהרוס את הדימוי-העצמי והשאיפה לשלמות. הסוחר חייב לאמן את עצמו להשתחרר מהצורך של האגו להגן על הדימוי העצמי.

סוחרים "פרפקציוניסטים", מובילים את עצמם לכשלון, מכיוון שלא ניתן להימנע כליל מהפסדים. אלו טבועים במערכת. סוחר מצליח רואה בשוק "משחק הסתברותי". אם אינכם יכולים להגביל את ההפסדים ולצאת מפוזיציה כאשר ההפסד קטן, עקב הצורך להיות "מושלמים", או אז ההפסד הקטן יתרחב וייעשה גדול יותר והכאב של "הפרפקציוניסט" יגדל אף הוא. המטרה שלכם היא "מצויינות" ולא "שלמות".

לסיכום, תוכנית הפעולה שלכם חייבת להתחשב ברגשות בהם תתנסו במהלך המסחר, במיוחד אלו הנוגעים לפחדים. יותר מדי סוחרים מפתחים מנטליות של "הכל או לא כלום". הוא שהם יהפכו לעשירים מייד, או שהם יפסידו הכל. מחכים "להביא מכה". מישהו חכם אמר פעם "שום אזהרה לא תוכל להציל את אלו הנחושים להפוך לעשירים בין לילה". עליכם להיצמד למנטליות שונה - מנטליות ארוכת טווח, בניית עושר בצורה שקולה ואיטית. לשם כך, חובה עליכם ליישם שיטות סדורות לניהול סיכונים ולהימנע ממסחר אמוציונלי.